ОСНОВНА ШКОЛА

ЈОВАН ГРЧИЋ МИЛЕНКО

БЕОЧИН

Различитости уједињујемо знањем, где свако дете расте са поштовањем.“

Основна школа ,,Јован Грчић Миленко“ у Беочину – матична школа

Град Беочин, општина Беочин, Јужнобачки округ, Рeублика Србија, удаљеност од Новог Сада 18 км, од Београда 98 км.

Основна школа „Јован Грчић Миленко“ у Беочину једна је од две основне школе на територији општине Беочин и у њој наставу похађају ученици из места: Беочин, Беочин село, Раковац и Черевић.

Основна школа у Беочину основана је 27.2.1962. г. што је документовано Оснивачким актом школе.

Настава је, од оснивања школе 1962. године, до изградње нове згаде школе, одржавана у Шпицеровом дворцу. Нова школска зграда отворена је 29. новембра 1967. године. Школа је првобитно носила име Основна школа ,,29. новембар“ по тадашњем великом празнику Дану републике јер је тог дана предата на коришћење. Са наставом у новом објекту школе се отпочело у 2. полугодишту 1968. године. У школској 1967/1968. години основну школу на подручју беочинске општине похађала су 1783 ученика.

Наредне школске 1968/1969. године школа добија име по песнику из Черевића Јовану Грчићу Миленку, и до данас носи име Основна школа ,,Јован Грчић Миленко“. Дан школе од школске 1968/1969. године прослављао се 29. Јуна (дан смрти песника), а од 2015. године прославља се 15. новембра (дан рођења песника). Школа прославља школску славу, Светог Саву, 27. јануара.

Матична школа је лоцирана у самом градском насељу Беочин, док су подручне јединице у местима: Раковац, Беочин село и Черевић.

Матична школа састоји се од две зграде, међусобно повезане, укупне затворене површине од 8.129 м2, тзв. ,,велика школа“ и ,,мала школа“. 

„Велика школа“ саграђена је у периоду 1962-67. године, затворене површине 4.248 м2. У том делу зграде се реализује настава за ученике од V до VIII разреда. Зграда има 15 учионица, 5 кабинета и фискултурни салу.

​Етнички састав становништва у Беочину чини 17 националности, а највећа заступљеност је: Срба 58,26%, Рома 12,64% и  Југословена 8,6% и других. Висок ниво популације Рома захтева и адекватне активности школе око њиховог потпуног укључења у систем образовања и васпитања. У прилог томе школа запошљава једног педагошког асистента, који је својим радом у знатној мери помогао бољој интеграцији ученика ромске популације у образовни систем.  Како је већина ромске популације исламске вероисповести у школи поред православне вронауке постоји и изборни предмет исламска веронаука, као и грађанско васпитање, који су законом уведени 2001. године.

Школа „Јован Грчић Миленко“ поред васпитно-образовне функције представља центар многих хуманитарних акција,  спортских и културних манифестација у нашем граду и околини. Ученици у великом броју учествују на разним смотрама и такмичењима и постижу значајне резултате на свим нивоима такмичења, укључујући и највише рангове такмичења у држави – републичко, тј. државно такмичење, у више области (историја, биологија, физика, ликовна и музичка култура, физичко васпитање…).

У централној школској згради налази се школска библиотека са више од 10000 књига. Библиотека је снабдевена лектиром за ученике и уџбеницима за наставнике, али у библиотеку не стижу стручни часописи и листови.

У две учионице школе реализује се настава истурених одељења Школе за образовање и васпитање деце ометене у развоју „Милан Петровић“ из Новог Сада, са променљивим бројем ученика.

У просторијама ,,мале школе” налази се зубна амбуланта Дома здравља у Беочину. Услуге користе сви ученици школе. А складу са планом здравствене заштите стоматолог организује и редовне систематске прегледе за ученике свих  разреда у школи. Тренутно није у функцији.

У школи не ради школска кухиња нити се врши дистрибуција хране. У згради централне школске зграде постојала је продавница са школским прибором и прехрамбеним производима која не ради од школске 2020/2021. године. У холу школе налазе се два аутомата за напитке и храну.

У школи се одржавају и семинари, а учесници семинара су често предавачи и полазници који су са територија других општина. 

Школа је од 1995. побратими са школом у Мађарској, из места Батања, и једном годишње организују се узајамне посете. Сарадњу су започели директор из Беочина Бранко Петричевић, наставник српског језика, и директорица из Батање Кристина Роцков, наставница руског језика.

Летопис школе се води од 1996. године у књизи Летопис основне школе „Јован Грчић Миленко“,  са текстуалним делом и пратећим фотографијама.

Беочинска општина је позната и по фабрици цемента Lafarge-BFC која данас запошљава око 300, док је пре приватизације било запослено преко 2000 радника. Смањена запосленост радника допринела је повећању броја ученика – корисника социјалних и других примања.

Како би остварила што бољу повезаност са локалном средином и појачала свој утицај на развој младих у општини Беочин, школа је у оквиру својих програмских активности сарађивала са: Министарством просвете Републике Србије, Покрајинским секретаријатом за образовање, Школском управом Нови Сад, МУП Нови Сад – полицијском испоставом у Беочину, општинском Управом у Беочину, Месним заједницама на територији општине Беочин, ПУ „Љуба Станковић” у Беочину, Центром  за социјали рад, Домом здравља „Душан Савић Дода” у Беочину, Црвеним крстом у Беочину, Домом културе у Беочину, средствима јавног информисања и другима.