Шта све треба да знаш?
Избор средње школе и будућег занимања једна је од важних одлука која вам предстоји. Неки од вас још од „малих“ ногу знају чиме ће се бавити, одлучујете се на основу талента или љубави према одређеној професији. Већина вас је неодлучна, ваша интересовања често нису у складу са способностима и личним особинама.
Ваши родитељи такође имају утицаја на одабир школе , занимања и будуће професије. У обзир треба узети и материјалне могућности породице. Утицај вршњака , за неке од вас је од значаја, тако да се често може чути – уписаћу школу јер је добро друштво, предмети су лаки, професори нису строги и сл.
Која све средње школе и смерови постоје?
Информације о средњим школама и занимањима можете наћи у листу Конкурс за упис ученика у средњу школу , који се издаје за сваку школску годину. У Новом Саду постоји 16 средњих школа. Од тога 5 су гимназије (са Карловачком гимназијом) а стручних школа је 11. У њима се нуди 125 смерова тј. школовање у трогодишњем и четворогодишњем трајању за одређена занимања. У Конкурсу можете наћи и списак приватних школа.
Оно што вас највише интересује је број бодова који је неопходан за упис – ове информације можете наћи у листу Информатор (даје се број потребних бодова за прошлу школску годину).
Како израчунати укупан број бодова?
За упис се вреднује општи успех од VI-VIII разреда. Општи успех, заокружен на две децимале, сабере се и помножи са бројем 4. Максималан број бодова је 60.
На завршном испиту полаже се тест из три предмета: српског језика, математике и изабраног предмета. Максималан број бодова на тестовима – српски језик 14, математика 14, изабрани предмет 12. Максималан број бодова на завршном испиту је 40.
Шематски приказ за рачунање броја бодова за упис у средњу школу
За упис у гимназију и стручну школу у четворогодишњем трајању потребно је да остварите најмање 50 бодова. Ако је неко од вас заинтересован за упис у одељења са посебним способностима, полаже се пријемни испит у средњим школама (термини су април, мај).
Интересовања, способности и особине личности
Које занимање ћеш одабрати зависи од твојих интересовања, способности и особина личности. За ученика медицинске школе, поред одличног успеха пожељно је да има потребу да помаже људима, да има стрпљења и да буде сталожен. За занимања у области електротехнике траже се развијене нумеричке способности, интересовање за технику и информатику. Грађевинска и архитектонска занимања захтевају способност схватања просторних односа, техничко цртање, изражена естетска и техничка интересовања. Уколико желите да проверите своја интересовања и способности можете то учинити у школи код школског психолога.
Уназад неколико година код ученика наше школе приметно је интересовање за занимања из области одбране, безбедности и заштите (полиција, војска),пружање помоћи људима (медицина), трговине, угоститељства и туризма (кувар, трговац), електротехнике (техничари за информационе технологије и ост.), саобраћаја (возач моторних возила).Најнижа интересовања су за занимања из области пољопривреде, прехрамбене технологије и хемије.
Дуално образовање и занимања која су тражена
На поједини смеровима у средњим школама настава се реализује по дуалном моделу тј. комбиновањем наставе у школи и практичног рада у предузећима. Ови смерови су у Конкурсу посебно означени .То су углавном занимања која су дефицитарна код нас – занимања попут бравара-заваривача, инсталатера, механичара моторних возила, галантеристе коже, столара, конобара, кувара, трговца, пекара, монтера телекомуникационих мрежа, возача, техничара за компјутерско конструисање и сл
Какве су ми шансе да будем примљен/примљена?
Највише зависи од тебе тј. од успеха који покажеш на завршном испиту и општег успеха, рада и учења у последња три разреда основног образовања. Уколико си реално сагледао/ла своја интересовања, способности и особине личности, постоји шанса да упишеш жељени смер.
С р е ћ н о !
Школски психолог, Љиљана Михајловић